اولین شماره این مجله توسط مرکز پژوهش­های قرآنی دانشگاه مالایا (CQR) در سال 2011 منتشر شد. این مجله قبلاً با عنوان International Journal on Quranic Research” )مجله بین‌المللی پژوهش­های قرآنی) و با (ISSN 2180-4893) شماره­های خود را منتشر کرده است. از سال 2011 تا 2013 چهار شماره از این مجله تحت عنوان ذکر شده منتشر شد. از پایان سال 2013 این مجله با مجله جدید با عنوان "قرآنیکا" و با (ISSN 2289-5396 | eISSN 2590-4167) جایگزین شد. “QURANICA: International Journal of Quranic Research” ( قرآنیکا: مجله بین­المللی پژوهش­های قرآنی) مجله­ ای به چهار زبان انگلیسی، عربی، مالایی و فارسی است و مرکز پژوهش­های قرآنی دانشگاه مالایا (CQR) هر سال در دو شماره آن را منتشر می‌کند بخش فارسی این نشریه با همکاری معهد عالی علوم اسلامی و مرکز مطالعات و پژوهش‌های علوم انسانی شورای مرکزی اهل سنت و جماعت جنوب ایران، سالانه به‌صورت یک شماره ویژه منتشر خواهد شد. این مجله انعکاس‌دهنده مقالات پژوهشی در تمامی زمینه­های مطالعات قرآنی است. تمام مقالات فرستاده‌شده در ابتدا توسط هیئت تحریریه ارزیابی و سپس برای بررسی دقیق به‌صورت بی­نام و به روش داوری همتا - دوسویه ناشناس (Double-blind peer review)  در اختیار داوران قرار خواهد گرفت و در پایان با رسیدگی دقیق هیئت تحریریه درباره آن تصمیم گرفته خواهد شد.

همه مقالات منتشرشده در این مجله، مقالات پژوهشی اصیل بوده که به‌جای دیگری برای انتشار فرستاده نشده­اند. این مقالات همه جنبه­های پژوهش­های اسلامی و قرآنی یا تخصص­های دیگر نظیر کامپیوتر، علوم و فنّاوری را که به نحوی می­توانند با مطالعات قرآنی در ارتباط باشند پوشش می­دهد. همه مقالات قبل از انتشار به‌صورت دقیق بررسی خواهند شد. مقالات به هر چهار زبان می­توانند فرستاده شوند و لازم نیست که با زبان مادری نویسندگان همخوانی داشته باشد.

مقالاتی که برای بررسی پذیرفته می­شوند، مشمول تعهد کتبی نویسندگان قرار می‌گیرد مبنی بر این‌که این مقالات در هیچ جای دیگری و به هیچ شکلی منتشرنشده یا نخواهند شد و از لحاظ محتوا و داده­های جمع‌آوری‌شده اخلاق پژوهشگری در آن رعایت شده است. همه نویسندگان تضمین خواهند داد که اطلاعات ارائه داده‌شده زائد و بی­محتوا نیستند و چارچوب‌های عمومی اخلاقی در انتشار را رعایت کرده‌اند. همه مقالات حداقل توسط دو داور که در زمینه تخصصی‌شان، محققان برجسته‌ای هستند، ارزیابی می­شوند

قرآنیکا از هر گونه نظر و پیشنهادی درباره مقالاتی که پیش‌ازاین در مجله منتشرشده است، استقبال می‌کند و به نویسندگان نیز این فرصت داده می‌شود که پاسخ دهند. لطفاً هرگونه نظر و پیشنهاد خود را از طریق سایت قرآنیکا quranicafa.hiis.ir یا ایمیل quranica@um.edu.my به هیئت تحریریه ارسال فرمایید.